معاون اول رئیس‌جمهور گفت: برای استفاده از همه ظرفیت‌های حمل و نقلی و ترانزیتی باید تلاش کنیم بنادر ایران و روسیه را توسعه داده و حمل و نقل ترکیبی و چند وجهی را در دستورکار خود قرار دهیم که در این راستا تسریع در تأسیس یک شرکت مشترک کشتیرانی و نیز توسعه همکاری در بخش هوایی ضرورت دارد.

مخبر: تأسیس یک شرکت مشترک کشتیرانی بین ایران و روسیه ضرورت دارد

به گزارش گروه سیاسی مجله سپیده سحر ویژه امام عصر عج، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور عصر امروز (دوشنبه) در دیدار «ایگور لویتین» دستیار ویژه رئیس‌جمهور روسیه با ابراز خرسندی از تعمیق و گسترش روابط فی مابین و سفرهای اخیر هیأت‌های دو کشور، تأکید کرد: مذاکرات انجام شده در سفر رئیس بانک مرکزی روسیه به ایران برای شرکت در پنجاه و یکمین اجلاس اتحادیه پایاپای آسیایی و همچنین سفر وزیر راه و شهرسازی به روسیه راهگشا بوده و گام‌های مثبتی جهت رفع موانع بانکی و توسعه خطوط ترانزیتی برداشته شده است.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر ضرورت پیگیری و اجرای هر چه سریعتر توافقات بین تهران- مسکو افزود: باید با دستورات و پیگیری‌های مجدانه مشکلات موجود در زمینه احداث نیروگاه‌ها، اجرای تفاهم‌نامه همکاری مشترک انرژی و توسعه میادین نفتی برداشته شده و در اجرای طرح‌های مشترک و قراردادهای فی مابین تسریع شود.

مخبر همچنین ضرورت توسعه همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه‌های مختلف به‌ویژه صنعتی، انرژی، تجاری و علمی را خاطرنشان کرد و گفت: برای استفاده از همه ظرفیت‌های حمل و نقلی و ترانزیتی باید تلاش کنیم بنادر خود را توسعه داده و حمل و نقل ترکیبی و چند وجهی را در دستورکار خود قرار دهیم که در این راستا تسریع در تأسیس یک شرکت مشترک کشتیرانی و نیز توسعه همکاری در بخش هوایی ضرورت دارد.

وی با اشاره به اهمیت کریدور شمال-جنوب، تصریح کرد: شرکت‌های روسی از فرصت سرمایه‌گذاری در سواحل مکران و اجرای پروژه‌های زیرساختی بندری و مراکز لجستیکی در کریدور شمال جنوب استفاده کنند که با توجه به استقبال و پیگیری برخی از کشورهای همسایه و کشورهای فرامنطقه‌ای سرعت تصمیم‌گیری اهمیت اساسی دارد.

«ایگور لویتین» دستیار ویژه رئیس‌جمهور روسیه نیز در این دیدار با قدردانی و ابراز خرسندی از پیشرفت اجرای طرح‌ها و قراردادهای بین تهران و مسکو تأکید کرد: دولت روسیه تمام تلاش خود را برای رفع موانع و اجرای هر چه سریعتر توافقات دو کشور به‌کار گرفته است.

وی تصریح کرد: تعمیق و توسعه همکاری‌ها در دو سال گذشته نشانگر اراده و نزدیکی دو دولت-ملت است و مصمم هستیم تفاهم‌نامه‌ها و موافقتنامه‌های ترانزیتی، انرژی، پزشکی و علمی به صورت کامل نهایی و عملیاتی شود.

گفتنی است این دیدار ششمین ملاقات دستیار ویژه رئیس‌جمهور روسیه با مخبر در ۹ ماه گذشته بود.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید