در اکثر مطب‌های متخصصان پوست و زیبایی بدون هماهنگی و اجازه در حین انجام کار عکس و فیلم گرفته می‌شود و بعد به عنوان معرفی کار و تبلیغ درصفحات مجازی منتشر می‌شود. معمولا در تصاویر چهره افراد قابل شناسایی است.

فارس من| انتشار بدون اجازه تصاویر مشتریان توسط مراکز زیبایی

مجله سپیده سحر ویژه امام عصر عج؛ فارس من: نارضایتی برخی مراجعه‌کنندگان به مطب‌های متخصصین پوست و زیبایی، آنها را به ثبت پویش در سامانه فارس من کشانده است. خانم جامعی سردبیر پویش «ممنوعیت انتشار تصویر افراد در اینستاگرام توسط پزشکان پوست» در گفت وگو با خبرنگار مجله سپیده سحر ویژه امام عصر عج می‌گوید: «بعضی مراکز زیبایی در حین عمل از مشتریان تصویربردای می‌کنند و در صفحات مجازی خود  بدون کسب اجازه انتشار می‌دهند.»

طبق ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای هرکس به‌وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صدا، تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

جامعی با اشاره به اینکه بارها شاهد بروز چنین اتفاقی برای اطرافیانش در شهر اهواز بوده است گفت: «بیشتر مراکز زیبایی در حین عمل، تصویربرداری می‌کنند و در اینستاگرام و صفحات مجازی استوری می‌کنند یا به‌صورت پست انتشار می‌دهند. بعضی از مراکز با چشم‌بند جلوی دید را می‌گیرند که در حین عمل مشتری متوجه این موضوع نشود و یا اینکه در این مراکز به‌دلیل فشار و شدت زیاد عمل بر روی مشتری، مشتری خودش چشم هایش را  می‌بندد و اینگونه نیز از آنها تصویربرداری می‌شود. خودم یک بار دچار این موضوع شده‌ام که بعد از انتشار تصویر چهره کاملم در صفحه اینستاگرام مطب متوجه آن شدم که با اینکه تذکر به آنها دادم تصویر را حذف نکردند.»

 

بعضی مراکز جراحی زیبایی بدون اجازه مشتریان اقدام به انتشار تصاویر آنان می‌کنند / تصاویر آرشیوی است

 

شما هم اگر با چنین مشکلی مواجه شده‌اید می‌توانید این پویش را حمایت کنید. اگر تعداد امضاء به ۱۰۰۰ عدد برسد پیگیری از مسئولین مربوطه دستور کار فارس‌من قرار می‌گیرد.

پایان پیام/

     

دیدگاهتان را بنویسید