پایان رافت، بازیکن سابق پرسپولیس مهمان ما در کافه خبر بود.

علی پروین پیراهن پرسپولیس را ۱۰ میلیون با من حساب کرد/ من کجا، باتیستوتا کجا؟

سپهر ستاری – ایمان گودرزی: هنوز هم همان متانت و افتدگی خودش را دارد؛به قول خودش همان بچه شهرستانی که روزی داشتند حقش را در این فوتبال می خوردند.چقدر از او خاطره داریم،از دربی،از درگیری با برومند و مشت معروف؛از باز کردن دروازه استقلال و جا کردن خودش توی دل هواداران و و از اینکه پرسپولیسی ها به او می گفتند؛ ” باتیستوتا”.کاپیتان آرژانتین و ستاره سابق فوتبال جهان که البته رافت درباره اش می گوید:«نه بابا! من کجا و باتی گل کجا؟»

مهمان ما در کافه خبر بود.حرف برای گفتن زیاد داشت اما نمی شود همه درد دل ها،همه ناگفته ها و همه ناملایمتی ها را در یک گفت و گوی دو – سه ساعته بیان کرد.با این حال بازیکن سابق پرسپولیس هر سوالی که از او کردیم را شفاف جواب داد و اصلا سعی نکرد چیزی را به دور از منطق جواب بدهد.

او بیشتر خاطره بازی کرد و از روزی گفت که وقتی با پرسپولیس قرارداد بست،دستمزد اولش یک پیراهن سرخ بود به ارزش ۱۰ میلیون تومان:«قرارداد را که در سورتمه بستم علی آقا دست انداخت توی گاوصندوقش و یک پیراهن پرسپولیس به من داد و گفت؛این ۱۰ میلیون تومان،برای بقیه مبلغ قرارداد هم یک فکری می کنیم.»

توضیح اینکه این مصاحبه در روز بازی پرسپولیس مقابل شمس آذر قزوین با پایان رافت انجام شده است.

*لیگ دارد روزهای اوج خودش را تجربه می کند.پرسپولیس پس از هفته ها آن چیزی را که دنبالش بود برایش اتفاق افتاد؛یعنی لغزش استقلال و رسیدن به صدر جدول.حالا هم که در مسیر قهرمانی است.

الان بیست سومین دوره ای است که لیگ برتر برگزارمی شود اما سیاست همچنان همان بوده که بوده.با این حال امسال دو هفته پایانی خیلی جذاب و هیجانی شد؛همه استرس دارند از بازیکن ها گرفته تا کادر فنی و حتی تماشاگران.من بازی استقلال خوزستان و پرسپولیس را دیدم در نیمه اول ناامید شدم.

*تلویزیون را خاموش نکردید؟

نه اما خب همه دیدیم که پرسپولیس برگشت.از زمان برانکو و چه قبل تر از آن پرسپولیس همیشه برگشت های خوبی داشته است ولی واقعا فکرش را نمی کردم در یک نیمه سه گل بخوریم.از طرفی استقلالی ها هم فوق العاده منطقی بازی می کردند و خیلی اصولی هر آنچه که سرمربی شان به آنها گفته بودن را انجام می دادند.

*خط حمله شان خیلی خوب بود قبول دارید؟

عالی؛قشنگ به خط حمله پرسپولیس می چربید.بیرانوند هم در این بازی عملکرد خوبی نداشت.جالب است که او در دو بازی رفت و برگشت ۵ گل از استقلال خوزستان خورده است.با این حال در نیمه دوم اوسمار دست به تغییر زد،یک پنالتی و یک اخراجی و انتهایش هم که برد پرسپولیس.

*این بازی دو تا صحنه مشکوک هم داشت که اعتراض های زیادی را به همراه داشت.

پرسپولیس در یک ربع آخر بازی فراتر از خودش بود.من از ابتدای فصل دارم بازی ها را تماشا می کنم.پرسپولیس امسال فراز و نشیب های زیای داشت اما سوال من این است که چرا var به ایران نمی آید؟همه کشورهای جهان دارند غیر از ایران.

*شاید مافیا اجازه نمی دهند.

من نمی دانم و ورود هم به این قضیه نمی کنم اما سوالم این است که چرا نباید VAR داشته باشیم؟به نظرم دارند بهانه می آورند.اصلا بیایند از خود تیم ها نفری دو میلیارد بگیرند و VAR را بیاورند.اینجا لیگ آماتوری ایران است و ظاهرا خودشان هم دوست دارند به همین شکل پیش برود.

*خیلی از استقلالی ها در فضای مجازی می گویند پرسپولیسی ها نمی گذارند WAR‌به ایران بیاید چن داوری ها به نفع شان است.

به نظرم امسال هم استقلال،هم پرسپولیس از داوری نفع برده اند وبهترین تیم شهرستانی هم شمس آذر قزوین بوده است.سه امتیاز از این تیم کم کرده اند اما هنوز در بالای جدول است.

شما به جای نکونام بودید در بازی با نساجی برای مساوی می رفتید؟

جواد از دوستان خوب من است و مربی خوبی هم است.یک واقعیت را باید قبول کرد که دست او واقعا خالی بود.نگاهی به نیمکت ذخیره هایش بیاندازید و آن را با پرسپولیس مقایسه کنید.جواد بازیکن ندارد.من این حرف ها را به دور از تعصب می گویم چون قرار نیست همه حرف های من را پرسپولیسی ها بخوانند.اینجا ایران است و سیستم های خاص خودش را دارد.اینجا یک پیشکسوت نمی تواند به ورزشگاه برود.

*مثلا خود شما آخرین بار کدام بازی پرسپولیس را در ورزشگاه دیده اید؟

۱۶ سال پیش بود؛بازی پرسپولیس و صبا فکر کنم.الان دیگر صبایی وجود ندارد.انگار دوستان دلشان نمی خواهد ما باشیم و به ورزشگاه برویم اما باید شان پیشکسوتان حفظ شود.

*شاید به این دلیل است که خود شما خیلی اهل حاشیه نیستید.یک بازیکنی که فقط یک سال در پرسپولیس بوده چنان بروبیایی دارد که …

چه بگویم واقعا؟این پرسپولیس هیچ چیزی ندارد.نه زمین تمرین،نه ورزشگاه،نه یک ساختمان درست و حسابی و …الان بازیکنی که ۵ سال در این باشگاه بازی کرده امکاناتش از پرسپولیس بیشتر است!پول این باشگاه به بازیکن و مربی و دلال ها می رسد و هیچ فکری برای زیرساخت ها نمی شود.من فصل ۷۷ – ۷۸ هم به این تیم آمدم اوضاع همین بود.

*شما از غیرت حرف زدید به نظرتان الان پول حرف اول را نمی زند؟

الان پول حرف اول را می زند.چند وقت پیش در بازی پیشکسوتان کناز زمین لباس های مان را عوض کردیم.به حمید خان درخشان گفتم زمانی که بازی می کردیم اوضاع همین بود الان هم همین است.شک نکنید اگر الان بازی می کردم باز به پایان رافت چیزی نمی رسید و پول ها را به نور چشمی ها می دادند.

*آخرین قراردادت با پرسپولیس چقدر بود؟

۲۵ میلیون که ۵ میلیونش را هم ندادند.سال ۸۲ – ۸۳ بود فکر کنم.

*آپشن نداشتید؟

مگر می شد جلوی علی آقای پروین حرفی از آپشن زد؟کدام آپشن؟

*اصلا از روزی بگو که با تو تماس گرفتند تا به پرسپولیس بروی.

خب من که آن زمان موبایل نداشتم.به غفورخان جهانی گفته بودند و ایشان هم به خدا بیامرز جاوید جهانگیری گفته بود که علی پروین پایان را می خواهد.علی آقا سیستم بازیکن فیزیکی و غیرتی دوست داشت.آن زمان هم اردویی نبود و علی آقا می گفت مثلا روز بازی ساعت ۳ در رختکن باشید.فقط برای بازی مقابل استقلال بود که ۲ روز به اردو می رفتیم.خلاصه علی آقا بازی های من را دیده بود.من هم دنبال فوتبال بودم و می خاستم به تیم ملی برسم.

*از بچگی که پرسپولیسی نبودی؟

نه! من می خواستم به تیم ملی برسم.آن زمان در ملوان بودم و اولین گلم را هم به امید هرندی زدم.باو رکنید آرزویم این بود که روی نیمکت ذخیره های ملوان بنشینم.اینقدر این تیم ابهت داشت و البته هنوز هم دارد.در شمال فقط یک ملوان بود و بس.البته نساجی هم بود اما مثل ملوان نمی شد.در بین این آرزوها سرباز شدم و رفتم منطقه جنگی در سردشت.من عضو لشگر ۲۵ نیرهای مخصوص و کماندو بودم.

*آن زمان اگر استقلال تماس می گرفت ممکن بود استقلالی شوی؟

بله ممکن بود.من از سپاهان هم پیشنهاد داشتم.احمد مومن زاده از سپاهان رفته بود استقلال و آنها به دنبال من بودند.۱۵ میلیون تومان هم می دادند اما من با ۴ میلیون رفتم پرسپولیس.من می خواستم به تیم ملی برسم.

*که هرگز نرسیدی.

من انتخاب شدم و یک سری ها نخواستند باشم.نصرت ایراندوست یک بار گفت بیا دفاع وسط بازی کن.شانست برای رسیدن به تیم ملی بیشتر است.من هم قبول کردم اما آن زمان یک مدیرعامل داشتیم که با نصرت خان به مشکل خورد.او می گفت پایان را آورده ام که برای ما گل بزند و نباید دفاع بازی کند.خلاصه دوباره مهاجم شدم و آن سال آقای گل استان.سال ۲۰۰۰ به تیم ملی دعوت شدم اما حقم را خوردند و تمام.

*به نظرت اگر در تیم ملی بازی می کردی با علی دایی زوج خوبی در تیم ملی می شدی؟

قطعا.چه ایرادی داشت که دو مهاجم قدرتی و سرزن در تیم ملی باشند؟مثل تیم ملی آلمان که بیرهوف و کلینزمن با هم در خط حمله بودند.

*داشتی از سورتمه و ملاقات با علی پروین می گفتی.

رفتم از پله ها بالا و قرارداد سفید جلویم گذاشتند.من تا آن زمان پروین را ندیده بودم.

*راست می گفتند که آن سال ها نمی شد توی چشمانش نگاه کرد؟

والا من که تا آن زمان ایشان را ندیده بودم.قرارداد را گذاشتند جلوی من دیدم سفید است.گفتند امضا کن و امضا کردم.بعد از امضا علی آقا در گاو صندوق را باز کرد و یک پیراهن پرسپولیس را به من داد.گفت این ۱۰ میلیون تومان،بقیه را هم با هم حساب می کنیم.من پول رضایت نامه ام را هم خودم دادم.انزلی چی ها بدانند که ۵ سال در این تیم بازی کردم و ۲ میلیون تومان گرفتم که همان دو میلیون را دادم برای رضایت نامه به باشگاه.

*بعدا قراردادت را چقدر نوشتند؟

۴ میلیون که ۲ تومان هم گذاشتند رویش و شد ۶ میلیون.آن سال عابدزاده،محمدخانی و پیروانی که از جام جهانی برگشته بودند قراردادشان بین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان بود.آن افزایش قراردادم هم بعد از گلی بود که استقلال زدم.

*دربی سال ۷۸ بود درست است؟

بله،یکی من زدم یکی مهدی هاشمی نسب.

*آن موقع مهدی خیلی محبوب پرسپولیسی ها بود.

من با مهدی هم بازی بودم.او بچه خوب و غیرتی ای است.پرسپولیس را هم دوست دارد اما در این چند سال خیلی اذیت شده است.البته مقصر هم خودش است.نباید این اتفاق ها می افتاد.مهدی برای پرسپولیس زحمات زیادی کشیده است و در دربی ها ۵ گل زده است(یک گل برای استقلال).فکر می کنم اگر هاشمی نسب ازدواج کرده بود این مشکلات برایش پیش نمی آمد چون در هر صورت تشکیل خانواده باعث می شود تا آدم یک سری کارها را انجام ندهد.الان هم ته دلش ناراحت است اما پرسپولیس را دوست دارد.

دیدگاهتان را بنویسید