علی فراهانی مداح نام‌آشنای کشورمان سال گذشته در نخستین روزهای آذرماه دارفانی را وداع گفت. او سفرهای متعددی به مکه و مدینه داشت. رمضان‌پور از دوستانش می‌گوید: سال گذشته در آخرین سفر تمتعش در صحرای عرفات، روضه جانسوزی خواند.

علی فراهانی، مداحی که ربنای مشهور تلویزیون حاصل سوز روضه اوست+عکس و فیلم منتشرنشده

مجله سپیده سحر ویژه امام عصر عج ـ حوزه مسجد و هیأت ـ امیرحسین کسائی: دوم آذرماه سال گذشته خبر رسید حاج علی فراهانی بلبل صحن و سرای مدینه و مکه و اعتاب مقدسه بعد از مدت‌ها تحمل درد بیماری دارفانی را وداع گفت و مثل امروز سوم آذرماه پیکرش تشییع و در حرم عبدالعظیم حسنی(ع) به خاک سپرده شد. تمام اعتاب مقدسه را زیارت کرد و جان داد این مداح اهل بیت(ع) سال‌ها در قالب بعثه مقام معظم رهبری به حج و عتبات به عنوان مداح اعزام شده بود و در مجالس مختلف برای زائران خانه خدا و یا کربلای معلی مرثیه‌خوانی کرده بود. او حتی سال گذشته هم برای آخرین بار راهی حج تمتع شد و با وجود آن که شیمی‌درمانی می‌شد، در این سفر به زائران خدمت کرد. او سال گذشته بعد از سفر مکه و مدینه، ۲۷ رجب با هزینه شخصی راهی نجف و کربلا شد و در آن حرم‌ها شب زنده‌داری کرد تا خداوند حاجاتش را اجابت کند. سپس به مشهد سفر کرد و در بازگشت در بیمارستان سینا تهران بستری شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت، اما درمان‌ها کارساز نبود و دوم آذرماه دارفانی را وداع گفت.

حضور استاد غلامرضا سازگار در نکوداشت ذاکر اهل‌بیت حاج علی فراهانی حمید رمضان‌پور مداح اهل بیت(ع) و از دوستان نزدیک او می‌گوید: «با حاج علی از سال ۱۳۶۲ دوست بودم و در مجمع‌الذاکرین استاد سازگار که در آن زمان تنها مرکز آموزش مداحی کشور بود، آشنا شدیم. او از خوب‌خوان‌های آن مجلس بود که صدای بسیار دلنشین و تاثیرگذاری داشت. در سال‌های پایانی عمر با وجود بیماری اما همچنان زنگ صدای او پابرجا بود و وقتی می‌خواند، بسیار دلربا بود.» می‌توانست خواننده شود، اما صدایش را خرج اهل بیت کرد حاج علی‌ فراهانی، سال‌ها در حرم مطهر عبدالعظیم حسنی (ع) توفیق خادمی و مرثیه‌خوانی داشت. رمضان‌پور می‌گوید: «او خودش برای من تعریف کرده بود که به دستگاه‌های موسیقی تسلط کامل داشت. اوایل که وارد عرصه موسیقی شد، با چند تن از خوانندگان سنتی کشور آشنا می‌شود و در آن مسیر می‌رود، اما می‌گفت فضای موسیقی برایم جذاب نبود و الحمدلله که طوری رقم خورد تا این صدا را در مسیر اهل بیت(ع) خرج کنم. در آن مسیر شاید حاج علی از لحاظ دنیایی بالا بود، اما آخرت نداشت اما این طرف او جایگاه مداحی اهل بیت(ع) به دست آورد.»  

دیدگاهتان را بنویسید