مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست آیت‌الله آملی‌لاریجانی و با حضور روسای قوای قضاییه و مقننه، دبیر و سایر اعضای مجمع تشکیل جلسه داد و تدوین و تصویب سیاست‌های کلی «توسعه دریامحور» را ادامه داد.

تدوین «سیاست‌های کلی توسعه دریامحور» در مجمع تشخیص مصلحت ادامه یافت

به گزارش گروه سیاسی مجله سپیده سحر ویژه امام عصر عج، مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر امروز به ریاست آیت‌الله آملی‌لاریجانی و با حضور رؤسای قوای قضاییه و مقننه، دبیر و سایر اعضای مجمع تشکیل جلسه داد و تدوین و تصویب سیاست‌های کلی «توسعه دریامحور» را ادامه داد.

در جلسه عصر روز چهارشنبه ۲۴ اسفندماه 1401 بررسی سیاست‌های کلی «توسعه دریامحور» در دستور کار قرار گرفت و بحث در کلیات و بند اول این سیاست‌های کلی ادامه یافت.

در این جلسه بخش دوم گزارش دریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در مورد وضعیت دریایی کشور از جمله (بنادر و کشتیرانی، تجارت، ترانزیت و شیلات) و مقایسه آن‌ها با سایر کشورهای منطقه و جهان و ظرفیت‌ها، مزیت‌ها و فرصت‌ها ارائه شد.

وی با اشاره به اهداف مصرح در سند چشم‌انداز در افق 1404 گفت: بهبود نگرش و ارتقای فرهنگ دریا و رشد همگن در توسعه دریامحور باید مورد تأکید قرار گیرد تا اقتدار و تمدن دریایی ایران احیا شوند.

همچنین صفایی، معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، نیز از داشته‌ها و توانمندی‌های دریایی کشور به ویژه در عرصه اقتصاد دریایی گزارشی ارائه کرد.

در ادامه جلسه، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به محتوای گزارش‌های ارائه شده در این جلسه، گفت: باید با استفاده از فرصت‌ها از جمله گسترش تجارت دریایی، عقب‌ماندگی‌ها را به سرعت جبران کنیم. با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری، سیاست‌های کلی دریامحور باید با اتقان و نگاه به آینده تدوین شوند.

محمدباقر ذوالقدر با اشاره به سیر تدوین پیش‌نویس سیاست‌های کلی توسعه دریامحور و تصویب مقدمه این سیاست‌ها در جلسه شورای مجمع، گفت: محتوای 9 بند پیشنویس ارسالی دفتر مقام معظم رهبری در قالب 6 بند در کمیسیون زیربنایی مجمع جمع‌بندی شد که بند اول آن اشاره به هدف این سیاست‌ها دارد. بند دوم نیز در خصوص سیاست‌گذاری و مدیریت واحد است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بند سوم مصوبات کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع، به لزوم داشتن یک سیاست آمایشی در پهنه‌بندی دریا، کرانه و پس‌کرانه و تعیین سهم و جغرافیای جمعیت، تجارت، صنعت، کشاورزی و گردشگری تأکید دارد.

وی در خصوص بند چهارم پیش‌نویس این سیاست‌ها، اظهار کرد: بند چهارم نیز ایجاد زیرساخت‌ها را دنبال می‌کند. بند پنجم بر حمایت از سرمایه‌گذاران و مردم بومی مناطق دریایی تأکید دارد و بند ششم هم به همکاری‌های بین‌المللی و دفع تنش و جذب سرمایه اشاره دارد.

اعضای مجمع در ادامه جلسه به بحث و تبادل نظر در خصوص محتوای بندهای سیاست‌های کلی توسعه دریامحور پرداختند که با رأی اعضای مجمع، صدر بند اول این سیاست‌ها به این شرح تصویب شد: «توسعه فعالیت‌های اقتصادی دریامحور و ایجاد قطب‌های توسعه دریایی پیشران در سواحل، جزایر و پس کرانه‌ها»

همچنین محتوای ذیل این بند، در خصوص ظرفیت رشد تولید ناخالص در مناطق دریایی برای تکمیل به کمیسیون مشترک زیربنایی و اقتصادی ارجاع شد.

در پایان این جلسه، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، گزارشی از روند تصویب بودجه ۱۴۰۲ کل کشور و اصلاح ایرادات هیأت عالی نظارت در مجلس ارائه کرد و گفت: تا آنجایی که توانستیم ایرادات را اصلاح کردیم و در موارد کمی، بر مصوبات مجلس اصرار داریم. ما تلاش کرده‌ایم که سقف بودجه عمومی را در مجلس افزایش ندهیم.

وی با تأکید بر اصلاح جهت‌گیری‌ها در مجلس و مجمع، گفت: ما باید در تحقق سیاست‌های کلی، رویکردی عمل کنیم. شخصا اجرای سیاست‌های کلی را در صحن مجلس پیگیری می‌کنم. پیشنهاد می‌کنم که با حضور دوستان مجمع در جلسات مشترک، مسائل همدلانه پیگیری شود.

مجمع تشخیص مصلحت نظام، فردا در جلسات فوق‌العاده صبح و عصر، مصوبات مجلس در خصوص بودجه ۱۴۰۲ را بررسی خواهد کرد.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید