دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که مقام‌های ترکیه، سوئد، فنلاند و ناتو توافق کردند گفت‌وگوهای خود را درباره عضویت سوئد در ائتلاف ناتو ادامه دهند.

ادامه کش و قوس سوئد با ترکیه جهت پیوستن به ناتو

به گزارش گروه بین‌الملل مجله سپیده سحر ویژه امام عصر عج، ترکیه از ادامه مذاکره با سوئد پیرامون عضویت این کشور در ائتلاف ناتو خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که مقام‌های ترکیه، سوئد، فنلاند و ناتو توافق کردند که گفت‌وگوهای خود را درباره عضویت سوئد در این ائتلاف ادامه دهند. 

دفتر ریاست جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حاضران در نشست آنکارا در مورد سطح پیشرفت سوئد برای پیوستن به ناتو بر اساس توافق سه جانبه‌ای که سال گذشته در “مادرید” به توافق رسید، گفت‌وگو کردند.»

نشست سوئد ، ترکیه و فنلاند در آنکارا  

بر اساس این گزارش، مقامات سوئد در توافق مادرید متعهد به اجرای اقداماتی برای جلب نظر ترکیه جهت پیوستن به ناتو شدند.

ترکیه و مجارستان تنها کشورهای عضو ناتو هستند که هنوز پیشنهاد سوئد را برای پیوستن به ائتلاف ناتو تصویب نکرده‌اند. طبق مفاد ناتو، موافقت همه اعضای این ائتلاف نظامی برای عضویت کشورهای جدید در ناتو الزامی است.

سوئد جمعه گذشته در اقدامی جهت جلب رضایت ترکیه مردی را به تلاش برای اخاذی برای تامین مالی گروه تروریستی «پ‌ک‌ک» متهم کرد. این اولین بار است که فردی در سوئد به اتهام تامین مالی پ‌ک‌ک تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد(جزئیات بیشتر).

خبرگزاری «آناتولی» نیز در این باره نوشت، ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که هیات‌های ترکیه، فنلاند، سوئد و ناتو موافقت کردند به کار بر گام‌های مشخص جهت عضویت سوئد در ناتو ادامه دهند.

مشاور ارشد رئیس جمهور ترکیه و معاون وزیر امور خارجه این کشور ریاست این نشست را در «آنکارا» پایتخت ترکیه برعهده داشتند .در این نشست اقدامات سوئد تحت تفاهمنامه سه جانبه ژوئن ۲۰۲۲ در مادرید که برای رسیدگی به نگرانی‌های امنیتی آنکارا در مورد تروریسم به امضا رسید، مورد بحث قرار گرفت.

ترکیه عضویت فنلاند در ناتو را تایید کرد، اما منتظر است تا سوئد به تعهدات خود تحت این توافق عمل کند. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید