یکی از سیاستمداران ارشد ترکیه از احتمال خروج این کشور از ائتلاف ناتو در ماه‌های پیش رو خبر داد.

احتمال خروج ترکیه از ائتلاف ناتو به رهبری آمریکا

به گزارش گروه بین‌الملل مجله سپیده سحر ویژه امام عصر عج، منابع رسانه‌های روز چهارشنبه از احتمال خروج ترکیه از ائتلاف ناتو به رهبری آمریکا خبر دادند.

خبرگزاری «نیوز آرمنیا» به نقل از رسانه‌های ترکیه‌ای نوشت که در روزهای اخیر  «اتهم سانجاک،» قائم مقام  رئیس حزب «مادر وطن» ترکیه، گفت که ممکن است این کشور در  پنج تا شش ماه آینده از  ناتو خارج شود.

سانجاک گفت: «ناتو با تحریکات خود ما را مجبور به انجام این کار می‌کند. آنها سعی می‌کنند ما را  مقابل همسایه ما یونان قرار دهند. ترکیه پنج تا شش ماه دیگر از ناتو خارج می‌شود. آنها سعی می‌کنند ما را به گرداب خاورمیانه بکشانند. در نهایت، شما اقدامات سوئد و هلند علیه قرآن را نیز شاهد هستید.»

وی افزود: «نظرسنجی‌های اخیر نشان داده که دستکم ۸۰ درصد از جمعیت ترکیه معتقدند آمریکا سیاست خصمانه و مخربی در قبال ترکیه دارد.اخیرا نیز مردم ترکیه با روسیه و “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهور روسیه همدل شده‌اند.»

یکی از بزرگترین مشکلات ترکیه با ناتو بابت «یونان» است. یونان اینک از حمایت بیشتری از جانب آمریکا و ناتو برخوردار است.  نخست وزیر یونان روز سه شنبه با اشاره به خرید جنگنده‌های جدید و ارتقا ناوگان کنونی این کشور گفت، یونان فرصتی برای گفت‌و‌گو با ترکیه در زمینه مسائل «کم اهمیت» ندارد. به نوشته روزنامه «کاثیمرینی»، «کریاکوس میتسوتاکیس» نخست وزیر یونان در جریان بازدید از تاسیسات صنعت هوانوردی یونان گفت که آتن با آمادگی قاطع برابر هرگونه جنگ‌طلبی و تهدیدات آشکار پاسخ می‌دهد. وی افزود: «کسانی که لاف می‌زنند ممکن است در طول شب ناگهان به اینجا برسند، باید بدانند که ممکن است یک شب با واقعیتی تلخ از خواب بیدار شوند.» نخست وزیر یونان افزود: «بار دیگر می‌گویم که کشور ما بابت موارد کم اهمیت وارد گفت‌وگو نمی‌شود.» میتسوتاکیس گفت: «با جنگنده جدید “رافال” ، به‌روزرسانی “اف-۱۶” و همچنین خرید اسکادران “اف-۳۵” از آسمان یونان به نحوی که تاکنون سابقه نداشته محافظت می‌شود.» ترکیه حدود ۷۰ سال پیش به عضویت ناتو درآمد و هرسال رزمایش‌هایی را با اعضای آن برگزار می‌کند. آخرین گزارش‌ها حاکیست که «عمر چلیک»، سخنگوی رسمی حزب حاکم «عدالت و توسعه» بعد از ظهر چهارشنبه گفت خروج ترکیه از ناتو در حال حاضر مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید