نخست‌وزیر هند در اولین روز اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی‌نو، اعلام کرد که طبق توافق همه اعضا، اتحادیه آفریقا رسماً به عضویت این گروه درآمده است.

اتحادیه آفریقا رسماً عضو گروه ۲۰ شد

به گزارش گروه بین‌الملل مجله سپیده سحر ویژه امام عصر عج، «نارندرا مودی»، نخست‌وزیر هند، امروز شنبه (۹سپتامبر) در افتتاحیه اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی‌نو اعلام کرد که اتحادیه آفریقا رسماً به عضویت این گروه درآمده است.

طبق گزارش پایگاه اینترنتی «روسیا الیوم»، مودی در سخنان افتتاحیه این نشست گفت: با توافق همه اعضا، من از رئیس اتحادیه آفریقا می‌خواهم تا به عنوان عضو دائمی گروه ۲۰ این جایگاه را تحویل بگیرد.

طبق گزارش‌های رسانه‌ای، با اعلام این خبر رئیس اتحادیه آفریقا در کنار رهبران کشورهای گروه ۲۰ نشسته است. اتحادیه آفریقا ۷سال است که به دنبال عضویت کامل در این گروه بوده و اضافه شدنش این مجموعه با بیش از ۵۰کشور عضو، به رسمیت شناختن اهمیت روزافزون آفریقا است.

مودی در بخش دیگری از سخنرانی خود در افتتاح اجلاس سران گروه ۲۰ گفت: «قرن بیست و یکم زمان نشان دادن مسیر جدیدی به جهان است. چالش‌های جهانی قدیمی نیازمند راه‌حل‌های جدید هستند که ما را ملزم به اتخاذ رویکردی انسان‌محور برای حل این چالش‌ها می‌کنند». نخست‌وزیر هند همچنین تاکید کرد که دستیابی به تفاهم جهانی برای مقابله با آشفتگی‌های اقتصادی، امنیت غذایی و بحران کمبود کود و شکاف شمال-جنوب موجود، امری ضروری است.

رسانه‌های جهان از ۲روز پیش به گفته منابع آگاه به نقل از خبرگزاری «بلومبرگ»، خبر داده بودند که کشورهای گروه ۲۰ با اعطای وضعیت عضو دائمی به اتحادیه آفریقا موافقت کرده و آن‌ها قصد دارند این تصمیم را در اجلاس کنونی خود در هند اعلام کنند.

مودی در ماه ژوئن به سران کشورهای گروه ۲۰ نامه‌ای ارسال کرده و پیشنهاد داده بود تا در جریان اجلاس آتی در دهلی‌نو، پایتخت هند، اتحادیه آفریقا به عضویت کامل و دائمی این سازمان درآید که امروز این مطالبه، تحقق یافت.

گروه ۲۰ شامل کشورهای ایالات متحده، ترکیه، کانادا، مکزیک، برزیل، آرژانتین، فرانسه، بریتانیا، آلمان، ایتالیا، آفریقای جنوبی، عربستان سعودی، روسیه، چین، ژاپن، کره جنوبی، هند، اندونزی، استرالیا و اتحادیه اروپا است. پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید