wait لطفا صبر کنید

صفحه اصلی » مجله شماره 42 » پایانامه ها
بازدید: 209
0/0 (0)
مهدویت از دیدگاه فرقه های زیدیه
 

رساله علمی سطح 3

مهدویت از دیدگاه فرقه های زیدیه

راهنما: حجه الاسلام دکتر غلامرضا بهروزی لک

مشاور: حجه الاسلام دکتر محمد رضا جباری

نویسنده: حسین قاریان

چکیده

یکی از مهمترین مسائلی که در ادیان گوناگون وجود دارد، موعود باوری و عقیده به منجی است هرچند که میزان باورداشت و شخص وعده داده شده در ملل و نحل مختلف و دچار فراز و فرود و اخلافاتی است؛ منجی موعود در اسلام و فرق شیعی با عنوان «مهدی» مطرح شده و مقصود از مهدی، فرزندی از نسل خاتم الأنبیاء(ص)است، البته «مصداق مهدی» در فرقه های شیعه نیز مختلف و متفاوت ذکر شده است.

این نوشتار سعی دارد با بررسی منابع تفسیری، روایی - حدیثی و تاریخی- کلامی مرتبط با زیدیه، این مسئله را مورد واکاوی و ارزیابی قرار دهد تا دریافته شود، باور داشت و بازتاب «مهدویت» و «اعتقاد به منجی آخرالزمانی» در بین زیدیه چگونه است و هدف از مراجعه به گزارش های تفسیری، کلامی و روایی، در کنار گزاره های تاریخی، به این دلیل است که، تکیه به گزارش های تاریخی در چنین تحقیقاتی اولا: تحلیلی منصفانه ارائه نخواهد داد؛ ثانیا: پژوهش­گر از برخی زوایای حادثه دور خواهد ماند.

 دراین رهگذر زیدیه معتقدند: «مهدی موعود و منجی» یکی از فرزندان رسول الله(ص) و از نسل فاطمه(س) و آخرین امام است و پس از فراگیر شدنِ ظلم و جور در دنیا، قیام خواهد کرد و عدالت را برپا خواهد نمود.

روش این تحقیق توصیفی، تحلیلی بوده و با استفاده از منابع متأخر و بهره­گیری از تحقیقات موجود و برخی نرم افزار ها، سامان دهی و تدوین خواهد شد و در پایان مورد تحلیل قرار خواهد گرفت.

واژگان کلیدی: مهدویت، مهدویت در زیدیه، فرق اصلی زیدیه، فرق فرعی زیدیه، مهدویت در جارودیه، مهدویت در سلیمانیه، مهدویت در صالحیه

 

 نظرات:

نام:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :