wait لطفا صبر کنید

صفحه اصلی » مجله شماره31 » موضوع پژوهش
بازدید: 2831
0/0 (0)
معرفی موضوعات مهدوی جهت تحقیق
 
 
 سوژه اول « مهدویت وعدم جدایی دین و سیاست»
هرچند برای دین و همچنین سیاست تعاریف متفاوتی ارائه شده است اما با بیان برخی تعاریف از دین و سیاست و انتخاب تعریف دلخواه، می توان به رابطه دین و سیاست اشاره کرد. در ادامه می توان به ضرورت حکومت دینی نیز اشاره کرد. با توجه به حکومت جهانی امام زمان(عج) و این که این حکومت مدلی بی بدیل برای زندگی دنیوی و اخروی بشریت می باشد و سیاستمدارترین شخص عالم که الهی ترین و دینی ترین فرد درعالم می باشد، در راس امور قرار دارد. این امر اشاره به رابطه تنگاتنگ دین و سیاست و عدم جدایی این دو از همدیگر دارد

سوژه دوم: چرا حکومت امام زمان(عج) باید جهانی باشد؟
با توجه به کارکرد حکومت و نقش به سزای ان در زندگی انسانها، حکومت اسلامی مهدوی یکی از بهترین الگوهای حکومتی می باشد. از جمله مهمترین اهداف حکومت امام زمان(عج) برپایی عدل و قسط در تمام عالم می باشد و این که بساط باطل و اهل ان از کل عالم برچیده می شود. حق بر باطل پیروز می گردد برای محقق شدن این امر ضرورت دارد که قیام و انقلاب امام زمان(عج) جهانی باشد.
با تبیین این موضوع ضرورت تشکیل حکومت امام زمان (عج)در پایان تاریخ نیز روشن می گردد. چرا که اهل باطل برای این که امتحان خود را پس بدهند چند صباحی حاکمیت دارند و هنگامی که فرصت اهل باطل به پایان رسید واز بین رفتند بار دیگر به صحنه بر نمی گرددند.
سوژه سوم: « نقش استعمارگران در قیام احمد ابن الحسن معروف به یمانی»
استعمارگران همواره برای مقابله با اسلام ناب و اصیل، تلاشها ودشمنی های اشکار و پنهان بسیار زیادی را انجام داده اند. یکی از این اقدامات خصمانه انان، فرقه سازی و اختلاف بین مسلمانان می باشد. در این زمینه فعالیت های بسیار گسترده و دقیقی انجام داده اند که باعث ایجاد چالشهای اساسی در دین اسلام و فریب وانحراف مردم از صراط مستقیم شده است که برخی از آنها عبارتند از قادیانیه ، بهائیت، وهابیت و... یکی از جریاناتی که در این راستا در سرزمین های اسلامی شکل گرفته است ادعاهای شخصی است به نام سید احمد الحسن که معروف به یمانی می باشد و خود را وصی و فرزند و فرستاده امام زمان ( عج ) معرفی کرده است. یکی از موضوعاتی که در مورد ایشان می توان مطرح کرد بحث رابطه ایشان با استعمار و حزب بعث می باشد با این دید گاه که زمینه های تشکیل چنین جریاتی چه چیزی بوده است و چه کسانی از او حمایت می کنند.
سوژه چهارم : « پایبندی منتظران به وظایف سیاسی در پویایی جامعه اسلامی
آموزه‌ مهدویت تمامی ابعاد زندگی انسان را در بر می‌گیرد. یکی از این ابعاد، بعد سیاسی می باشد. منتظران امام زمان در این بعد وظایفی را برعهده دارند که میزان پایبندی انان به آن وظایف و راهکارهای تقویت پایبندی منتظران به آن وظایف، در پویایی جامعه نقش بسیار مهمی دارد. پرداختن به این وظایف بنا به دلایلی بسیار ضروری می باشد که برخی از آنها عبارتند از رابطه تنگاتنگ مهدویت و امامت که از ارکان مهم اعتقادی شیعیان می باشد، سرخوردگی بشریت از حکومت‌ها، رواج بی عدالتی در عرصه های مختلف زندگی، فعالیت های گسترده فرقه های انحرافی، تقویت روح نشاط و امید در جامعه و...در این نوشتار برخی از وظایف سیاسی منتظران را می توان مطرح کرد. وظایفی از قبیل زمینه سازی برای ظهور امام زمان، ولایت پذیری از نایبان عام امام زمان، حمایت از نظام ولایت فقیه ، برخورد با مدعیان دروغین وافشاگری بر علیه آنان و... .

 نظرات:

نام:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :