wait لطفا صبر کنید

صفحه اصلی » مجله شماره 34 » موضوع پژوهش
بازدید: 3146
0/0 (0)
معرفی موضوعات مهدوی جهت تحقیق
 
1. بررسی تطبیقی دیدگاه فریقین در روایات چالشی مهدویت
بررسی دیدگاه دانشمندان سرشناس شیعه و اهل سنت در عرصه های مهم حدیثی مهدوی مانند نسب، نام پدر، ولادت، اوصاف، حکومت، جانشینان امام مهدی و جهان بعد از آن حضرت از طریق توصیف، تحلیل، مقایسه و ارزیابی و نقد آن.
2. بررسی علل پیدایش احادیث مشکل مهدوی و راه علاج آن
برخی از روایات مهدوی مانند هر موضوع دیگر دیر فهم هستند و بدست آوردن مقصود جدی معصوم از آن دشوار است. لازم است عوامل داخلی و خارجی ایجاد مشکل در احادیث مهدوی مانند: اشتراک لفظی، کنایه، مجاز، تعارض با عقل یا نقل...شناسایی و راه کارهای علاج این مشکلات در هر مورد با استفاده از قوائد فقه الحدیثی ارائه شود.
3. بررسی میزان نقش خبر واحد در مهدویت
روایت مادر علوم اسلامی است و در مقایسه با عقل و قرآن حجم بیشتری از مباحث مهدوی را تبیین می کند. روایات در فهم معارف مهدوی جایگاه ویژه ای دارد. با توجه به کلامی بودن مهدویت، چه مقدار می توان از خبر واحد در آن استفاده کرد؟ کدام مباحث مهدوی قابل اثبات با خبر واحد است؟ خبر واحد مورد قبول در مهدویت چه شرایط و ویژگی هایی باید داشته باشد؟.
4. الزامات کار حدیثی مهدوی
هرچند باور مهدویت ریشه در قرآن دارد و از پشتوانه عقلی برخوردار است؛ اما مسائل فراوان آن بیش از هر منبع دیگری به عهده روایات است. پیش نیازهای لازم در انجام پژوهش حدیثی قابل قبول در مهدویت، سیر منطقی مراحل فهم ظاهری و مقصود جدی معصوم و نقادی آن مفهوم به دست آمده از جمله موضوعات مهمی است که نیازمند به تحقیق است.
5. تحلیل فهرستی و تبیین معیارهای این روش در بررسی حجیت احادیث مهدوی
شیعه از اواخر قرن دوم و اوایل قرن سوم در کنار علم رجال و اصول به علم فهرست‌ نیز پرداخت. و در سه محور: تحلیل اصولی، تحلیل رجالی و تحلیل فهرستی کار کردند. به این گونه بود که آیا روایان اولیه کتابی داشته اند که شنیده‌های خود از ائمه(ع) را در آن گردآورده و مکتوب کرده باشد؟ آیا کتاب او نسخه‌ها یا تحریرهای متعدد و متفاوتی دارد؟ اگر چنین است، کدام یک از نسخه‌ها و تحریرها معتبر است؟ تبیین مشترکات و فرق اساسی تحلیل فهرستی با تحلیل رجالی، و شاخص های لازم در تحلیل فهرستی نیازمند به تحقیق جدی است.
 نظرات:

نام:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :