wait لطفا صبر کنید

صفحه اصلی » مجله شماره 34 » پايان نامه
بازدید: 2648
0/0 (0)
عنوان: 313 یاور حضرت مهدی (ع)
 
پدید آورنده: محمود توفیق نیا
دانشگاه: حوزه علمیه قم
استاد راهنما: جناب دکتر علی اکبر حسنی
استاد مشاور: دکتر محمد صابری
کلید واژه: یاور، تاریخ بشر، آینده بشر، ویژگی‌های یاوران، نقش حفاظتی
چکیده
سرانجام تاریخ بشر و آینده جهان، همیشه یکی از موضوعات مهم برای انسانها بوده و می‌باشد. و لذا بحث مهدویت، که درباره آینده تاریخ انسان صحبت می کند، جایگاه خاصی پیدا می‌کند. به همین ترتیب بالتبع اجزاء محوری قیام مهدوی، نیز اهمیت می‌یابند. در کنار رهبری قیام مهدوی یعنی حضرت مهدی(ع) یاران آن حضرت در قیام، به ویژه یاران برجسته، یعنی 313 صحابی، جایگاهی بس مهم و ویژه دارند، چرا که بازوان پرتوان حضرت، در تشکیل دولت کریمه توحیدی و عدل جهانی مهدوی خواهند بود از این جهت سزاوار است در پایان‌نامهای به طور مستقل در مورد ایشان بحث شود. وقتی به پیشینه بحث می‌نگریم، می‌بینیم گرچه کتب عام مهدوی که به همه مباحث مهدوی به طور عموم پرداخته‌اند و در بخشی نیز به اصحاب مهدی پرداخته‌اند، اما کمتر کتاب یا رساله‌ی مستقلی، در مورد313 صحابی مهدی وجود دارد. بعد از انقلاب و با اقبال روز افزون به مباحث مهدوی مقالات فراوانی در مورد یاران و منتظران نگاشته شده اما باز در مورد 313 صحابی مهدوی به طور اختصاصی، کمتر عنوانی را می بینیم
در فصل اول به «ویژگی‌های یاوران» می پردازیم.
یاوران دو گونه ویژگی دارند:
1- ویژگیهای شخصی مانند اینکه تعداد ایشان 313 تن است. از همه جای عالم هستند یا اینکه گروهی از زنان در میان ایشان می‌باشند اکثریتشان جوان هستند، و ... شناخت این ویژگی‌ها به ما در شناخت مهدی راستین از مدعیان دروغین کمک میکند.
2- ویژگیهای شخصیتی یاوران، که در روایات به آن اشاره شده است مانند اخلاص، عبودیت والا، علم و فقه، شجاعت، عزم راسخ، مجد و پرتلاش بودن، اوج محبت به مهدی(ع) راستین از مدعیان دروغین کمک می کند.
در فصل دوم هم به اقدامات اولیه یاران در قیام مهدوی اشاره خواهد شد که از پیوستن به حضرت در مکه آغاز می‌شود. و با بیعت با حضرت(ع) در روز ظهور ادامه می‌یابد.
در فصل سوم نیز به نقش‌های یاوران در قیام و حکومت مهدوی اشاره می شود. نقش حکومتی(زمامدار بودن)، نقش تعلیمی(قرآن کما انزل به مردم می‌آموزند)، نقش حفاظتی(در ابتدای ظهور و در جنگها سپر جان امام هستند) و در فصل چهارم هم به ارتباط اصحاب با امام می پردازیم و اینکه درجه و جایگاه اینان نزد حضرت چگونه است. و اینکه خود اصحاب هم به لحاظ فضل، نزد امام متفاوتند. و بحث امتحان اصحاب توسط امام هم ذکر خواهد شد.
 نظرات:

نام:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :