wait لطفا صبر کنید

صفحه اصلی » مجله شماره30 » پايان نامه
بازدید: 3736
0/0 (0)
عنوان پایان نامه: نگرشی بر دین جدید در عصر ظهور
 

پژوهشگر: محمدمهدی لطفی

دانشگاه: مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم

 سال: 1389

 مقطع: سطح3

 استاد راهنما: آیت الله نجم الدین طبسی (زید عزه)

 استاد مشاور: حجت الاسلام و المسلمین مجتبی کلباسی (زید عزه)

چکیده

مسألة امامت و ولایت از ارکان دین اسلام به شمار می‌رود که در بین سایر آموزه‌ها بر آن تأکید خاصی شده است. «قال الصادق: بنی الاسلام علی خمس: علی الصلوة و الزکاة و الصوم و الحج و الولایة و لم یناد بشیء کما نودی بالولایة». (اسلام بر پنج چیز بنا شده است: نماز، زکات، روزه، حج و ولایت، و به هیچ چیز همانند ولایت سفارش نشده است ).

از آن جا که ما در دورة غیبت امام زمان (عج) به سر می‌بریم و باور به وجود یک امام غایب بسیار دشوارتر می‌نماید؛ لذا معرفت و شناخت امام در این دوره اهمیت مضاعفی دارد که خداوند در بیان صفات متقین می‌فرماید: «الذین یؤمنون بالغیب »و عدم شناخت صحیح از امام و مقام ولایت، باعث گمراهی و ضلالت خواهد شد. «قال الصادق:... اللهم عرّفنی حجتک فانک إن لم تعرّفنی حجتک ضللت عن دینی».

 از سوی دیگر موانع فراوانی بر سر راه این معرفت قرار گرفته و ما را از شناخت صحیح باز می‌دارد. یکی از این موانع وجود شبهاتی است که از طریق اینترنت، ماهواره، مقاله، کتاب و... عقاید ما را مورد هدف قرار داده است و شاید عواملی از این قبیل، باعث شده که حفظ ایمان در دورة غیبت از نگه داشتن آتش گداخته در کف دست سخت تر باشد. ائمة معصومین علیهم اسلام به ما توصیه می‌کنند که در دورة غیبت بسیار بگوییم: «یا الله یا رحمان یا رحیم، یا مقلب القلوب ثبِّت قلبی علی دینک» . و این وظیفة عالمان دینی است که بعد معرفتی مردم را تقویت کرده و پاسخ گوی شبهات آنان باشند.

بحث مورد نظر ما از جمله شبهات مطرح در عرصة مهدویت است که ذهن بسیاری از افراد جامعه را به خود مشغول کرده و عده‌ای چنین می‌پندارند که در هنگام ظهور، امام زمان (عج) دین جدیدی خواهد آورد کاملاً متفاوت با آن چه امروز در جوامع اسلامی وجود دارد.

این ذهنیت به دلیل وجود دو گروه از روایات پدید آمده است: اول روایاتی که بیانگر آن است حضرت با کتاب جدید، روش جدید، دعوت جدید و... خواهد آمد ؛ دوم روایاتی که نشان از اجرای برخی احکام در عصر ظهور دارد و ظاهراً در اسلام بی‌سابقه است؛ لذا بررسی این مسأله و روایات موجود در این باب بسیار مهم و ضروری به نظر می‌رسد.

از آن جا که روایاتی در باب روش جدید، کتاب جدید، قضاوت جدید و... دربارة زمان حکومت امام مهدی (عج) ذکر شده، یقیناً این مسأله همواره مورد توجه و این سؤال در اذهان مطرح بوده است که آیا امام مهدی (عج) دین جدیدی خواهد آورد و یا به دین آباء و اجداد خویش و روش و سنت آن‌ها عمل خواهد کرد؟

برخی از علمای گذشته، این بحث را مطرح نموده و به آن جواب داده‌اند. مرحوم طبرسی، متوفای (549 ق) از برخی اشکالات پاسخ گفته است. از معاصرین نیز سیدمحمدصدر و آیت الله نجم الدین طبسی به این موضوع پرداخته‌اند؛ اما متأسفانه این بحث تا امروز به صورت جامع و منسجم مطرح نشده و تمامی ابعاد مسأله مورد کنکاش و بررسی قرار نگرفته است.

 نظرات:

نام:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :