wait لطفا صبر کنید

صفحه اصلی » مجله شماره31 » پايان نامه
بازدید: 3484
0/0 (0)
عنوان: حقیقت غیبت از منظر روایات
 

پژوهشگر: محسن رحیمی جعفری

دانشگاه: مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم

 سال: -

 مقطع: سطح3

 استاد راهنما:

 استاد مشاور:

کلیدواژه: «فلسفه»، «حکمت»، «علت»، «غیبت»، «عزلت»، «توقیع»، «سنت» و «بیعت».

چکیده

ازآنجا که دوران غیبت، یکی از مهمترین دوران زندگی امام زمان (عج) است، دو سؤال بسیار مهم در ذهن شیعیان آن حضرت ـ‌ که به امامت ایشان اعتقاد دارند ـ‌ شکل می‌گیرد:

سؤال اول : منظور از غیبت چیست؟

سؤال دوم: چه دلیل یا دلایلی باعث غیبت این امام با عظمت- که ثبوت زمین و آسمان به اوست- شده است؟

از این روی، برای آرامش قلوب شیعیان به پاسخ این سؤالات می‌پردازیم. البته این مسئله، از دو بُعد قابل بررسی است. یکی، تنقیح روایات علل غیبت و دیگری، پرداختن به راه حل‌های مناسب. با توجه به اینکه پرداختن به هر دو موضوع از توان یک کتاب خارج است، تنها به بُعد اول می‌پردازیم و می‌کوشیم تا با بررسی روایات، جواب‌های مفیدی به دست آوریم که راهگشای سؤالات مطرح شده باشند.

 این پایان نامه در سه فصل تنظیم شده است.

فصل اول به تبیین ضرورت موضوع و به شرح واژگان برای فهم بهتر مطلب می‌پردازد. در فصل دوم به دو دسته از روایات در باب چگونگی غیبت می‌پردازیم. و فصل سوم ـ که آخرین فصل است ـ دارای چهار گفتار می‌باشد که در هر گفتار، به صورت موضوع‌بندی شده، تعدادی از علل غیبت بررسی می‌شوند؛ بدین صورت که ابتدا روایت، مطرح، سپس بحث سندی و دلالی ارائه می‌شود و در آخر، نقد و نظر و نتیجه نهایی بیان می‌گردد. هم‌چنین سعی شده است که شبهات و سؤالات مطرح در هر قسمت، آورده و پاسخ داده شود. لازم به ذکر است که در مواردی، مطلب به طور کامل پرداخته نشده است که علت آن، جلوگیری از اطالة کلام می‌باشد.

 نظرات:

نام:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :