wait لطفا صبر کنید

صفحه اصلی » مجله شماره 37 » پايان نامه ها
بازدید: 2566
0/0 (0)
عنوان: امامت در اندیشه شیخ احمد احسائی با توجه به تحولات تاریخی زمانه‌ی وی
 

پدید آورنده: سید خلیل طاوسی
سال:1381
دانشگاه: مؤسسه آموزش عالی باقرالعلوم(ع)
استاد راهنما: دکتر محمد علی اکبری
استاد مشاور: حجة‌اسلام دکتر محمد مهدی گرجیان
کلید واژه: احمد احسائی، اخباری‌ها، دربار قاجار، غلات
چکیده
شیخ احمد احسائی، ( 1166 - 1242 هجری) زمانی در سرزمین احساء ظهور کرد، که جهان اسلام با تفکرات سنت گرایانه، وهابیت و جهان تشیع با بحث و جدل‌های اصولی‌ها و اخباری‌ها رو برو بود. دو جریانی که به نحوی در سرنوشت فرهنگی مسلمانان و شیعیان تغییراتی را ایجاد کرد. این در حالی بود که کشور ایران با حکمرانی پادشاهان قاجار به ثباتی نسبی در درون مرز‌های خود رسیده بود و در صحنه سیاست جهانی مورد طمع استعمار‌گران و قدرت‌های خارجی قرار گرفته بود.
نفوذ روحانیون در دربار قاجار و حمایت پادشاهان قاجار از ایشان در جهت مشروعیت بخشی، احترام و عظمت علمای دینی را هر روز دو چندان می‌کرد.
استقبال دربار قاجار از احسائی و اقبال عمومی و نیز حضور فعال وی در محافل علمی حوزه‌های دینی شیعی، درک و برداشت خاصی با تفاسیر معنوی و باطنی از روایات به وی بخشیده بود، به طوری‌که با استفاده از این ابزار اقدام به تاویل خردگرائی و به‌خدمت گرفتن آن در توجیه احادیث و روایات نمود و در این راه با بهره‌گیری از احادیث معتبر شیعه و تمسک به روایاتی که بعضی از غلات شیعه نقل کرده‌اند به روایت جدیدی پیرامون نظریه امامت در ادبیات شیعه پرداخت و موضوع تفویض امور به ائمه معصومین را با تفاسیر باطنی خویش دوباره زنده کرد.
 نظرات:

نام:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :